Благодійний фонд «Рокада» традиційно долучився до Міжнародної акції «16 днів проти насильства», що кожного року проходить у період із 25 листопада до 10 грудня та привертає увагу до проблеми подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.
Так, 26 листопада о 13:30 волинський осередок благодійного фонду «Рокада» організовував показ вистави «Пʼять Пісень Полісся» за п’єсою сучасної української драматургині Людмили Тимошенко, яка відбулася у Луцькому незалежному театрі «ГаРмИдЕр». Її сюжетною основою стали п’ять реальних історій, що трапились на українському Поліссі за останні 100 років.
«Починаючи з 5 років Людмила Тимошенко пригадувала історії, які увійшли у п’єсу. Це історії, які вона бачила, їй розповідала бабуся, яка її виховувала у маленькому містечку на Поліссі, або вона чула від сусідів. Ці всі історії не вигадані, а колись відбувалися», – розповіла режисерка.
За її словами, вистава – дослідження не лише травм, а причин способу співіснування в родині та суспільстві, який будується на насильстві.
Актори незалежного театру «ГаРмИдЕр» представили увазі глядачів п’ять окремих історій, які відбуваються на Поліссі у 1920, 1940, 1959, 1973, 1997 роках. Їм вдалося майстерно відобразити атмосферу тих часів, показати, як ненависть, байдужість між близькими людьми, плітки, осуд, відсутність довіри можуть травмувати та вбити людину. Крім того, у виставі показано, як тоталітарна ідеологія культивувала насильство в усіх сферах життя та подавляла будь-які прояви особистості. Остання новела нікого не залишила байдужим, в ній показано, як в гонитві за грошима можна зректися коріння, історії і навіть майбутнього.
«Ми зупинили свій вибір саме на такій постановці, оскільки вона яскраво демонструє масові прояви психологічного, фізичного та економічного насильства над особистістю, зокрема, над жінками — пояснила Ольга Звенигородська, фахівчиня напряму протидії гендерно зумовленого насильства волинського осередку благодійного фонду «Рокада». — Перед виставою «Пʼять Пісень Полісся» глядачі отримали інформацію щодо протидії різноманітному насильству. А також більше дізнаються про установи, організації, фонди та їх можливості у сфері протидії насильства. Адже, всі ми сміливі знати, що таке насильство, як його подолати, а найголовніше — не допустити».
Вистава відбувалася у форматі театру 360 градусів, тому впродовж усього спектаклю актори взаємодіяли із глядачами, завдяки чому вдалося сповна відчути атмосферу тих подій. Після вистави глядачі, за модерацією психологів «Рокади», могли поділитися своїми думками та емоціями щодо переглянутих сцен.
На перегляд були запрошені, зокрема, громадські організації та фонди, що працюють у напрямі протидії насильства, внутрішньо переміщені особи, активісти та жінки із групи ризику.