Торік 29 грудня Кабмін прийняв постанову, яка внесла зміни до оплати житлово-комунальних послуг. Про що йде мова? Пояснює Тетяна Хотетовська, юристка чернівецького осередку нашого Фонду (на фото).
До прикладу, скасували заборону на припинення надання житлово-комунальних послуг споживачам, які мають заборгованість у зв’язку із повномасштабним вторгненням.
Також скасували мораторій на нарахування пені й штрафів у випадку несвоєчасної оплати за житлово-комунальні.
Водночас, знову можна стягувати заборгованості за житлово-комунальні послуги в судовому порядку. Це відноситься до тих споживачів, які мають заборгованість та відмовляються сплачувати її добровільно або ж укладати договір реструктуризації.
Якщо житло зруйноване, то плата за комунальні послуги не повинна нараховуватися. Власник пошкодженого чи зруйнованого житла має повідомити про ситуацію поліцію. Також, відповідну заяву можна подати через Дію або через ЦНАП.
Якщо власник житла знаходиться за кордоном, то, згідно із законом, не платити за комунальні послуги мають право всі громадяни, які понад 30 днів не проживають у своїй квартирі чи будинку. Для цього потрібно звернутися із заявою до постачальника послуг та надати документальне підтвердження в електронній або паперовій формі про тимчасову відсутність у житлі більше місяця. Надіслати документи постачальнику можна онлайн або ж поштою. Однак платити за послуги централізованого опалення й управління багатоквартирним будинком доведеться.
Також, згідно із постановою Кабміну, передбачено, що до припинення чи скасування воєнного стану на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих забороняється:
- нараховувати та стягувати штрафи, пені тощо за несвоєчасне та/або неповну оплату комунальних послуг;
- припинити чи зупинити надання житлово-комунальних послуг;
- стягувати заборгованість за послуги після 24 лютого 2022-го до дати припинення бойових дій чи їх завершення.
Проєкт реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».