Сьогодні ми продовжуємо серію експертних матеріалів від психологів, і #самезараз пропонуємо ознайомитись із першою частиною теми стреса, та техніками його подолання.
Стрес – це природна реакція на труднощі й загрози. Помірний стрес зазвичай не спричиняє проблем. Утім в разі серйозних потрясінь люди, які проживають тривалий стрес, можуть мати проблеми з психічним та фізичним здоров’ям.
Хороша новина в тому, що стрес можна подолати. Дуже часто у цьому допомагають навички самодопомоги та турботи про себе. Якщо йдеться про друге, то відчутно покращити стан може навіть дотримання простої рутини: якісний сон, харчування, прогулянки, спілкування, хобі тощо.
Але варто опанувати й техніки самодопомоги, які рекомендує застосовувати ВООЗ. За їхньою допомогою ви зможете значно полегшити свій стан в умовах стресу.
- Техніка 1. Заземлюємося
Ефективна практика, яка потребує небагато часу. Вона допомагає перемкнутися з емоцій до дій. Опанувавши її, ви можете впоратися з тривогою і навіть панічними атаками. Спробуйте перенести фокус на те, що є навколо вас тут і зараз, поверніться до життя:
– Назвіть кілька предметів, які бачите; те, що чуєте; до чого можете доторкнутися; що посмакувати або понюхати.
– Опишіть приміщення навколо себе.
– Розкажіть, де ви перебуваєте, хто поруч з вами, що ви робите.
Спробуйте застосувати цю техніку, коли ви спокійні, робите щось або чекаєте на когось. Така практика зробить повсякденні заняття цікавішими, і вам буде значно легше використовувати її у складніших ситуаціях.
- Техніка 2. Знімаємося з «гачка»
«Гачки» – це важкі думки і почуття, які часом можуть зачіпати нас. Звинувачення інших, різкі судження про себе, плекання страхів щодо майбутнього тощо – все це вони. Як відчепитися від таких «гачків»?
– Зверніть увагу на свої думки та відчуття. Усвідомте, що вони відволікають вас.
– Спробуйте подумки їх назвати, наприклад: «У мене зʼявилася важка думка», «Я повертаюся у неприємні переживання в минулому», «Зараз мені страшно за майбутнє» тощо.
– Скеруйте увагу на те, що ви робите зараз, і застосуйте техніку заземлення.
Дякуємо за матеріал Ользі Юрценюк, психологу Благодійний фонд «Рокада» Чернівці. Продовження в наступній публікації.