20 листопада народні депутати України проголосували в першому читанні проєкт закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (реєстраційний номер 12178). Основною метою документу заявлено реформу системи медико-соціальної експертизи (МСЕК), проте деякі його положення викликають серйозні занепокоєння серед правозахисників і громадських організацій.
У п’ятницю, 06.12.2024 р., о 13:00 в Українському кризовому медіа-центрі за адресою: м. Київ вул. Хрещатик, 2 відбудеться прес-конференція, присвячена критичному аналізу положень законопроєкту № 12178.
У зв’язку з певними нормами, які в майбутньому можуть суттєво звузити права осіб з інвалідністю, а саме:
- Скасування безкоштовних оглядів. Планується вилучення норми про безоплатність послуг для повнолітніх осіб (ст. 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю»).
- Обмеження доступу до засобів реабілітації. У проєкті передбачено збереження безкоштовних чи пільгових послуг лише для дітей, залишаючи дорослих без гарантій забезпечення реабілітаційними засобами (ст. 16 Закону).
- Невизначеність джерел фінансування. Вилучено норму про фінансування за рахунок Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, що ставить під загрозу доступ до допомоги.
Благодійний фонд «Рокада» не підтримує ухвалення закону в редакції Уряду та звертається до інших громадських організацій із закликом до об’єднання зусиль і підготовки відкритого листа до народних депутатів України із закликом доопрацювати проєкт до другого читання. Реформування медико-соціальної експертизи надзвичайно актуальне, і проєкт містить прогресивні та важливі нововведення, однак в запропонованій Урядом редакції не повинен прийматися.
“Запропоновані зміни зачіпають базові права осіб з інвалідністю, які вже стикаються з труднощами доступу до реабілітаційних послуг, медичних засобів і соціальної підтримки. Негативний вплив може поширитися на десятки тисяч громадян. Ігнорування цих проблем ставить під загрозу реалізацію принципів рівності, соціальної справедливості та дотримання прав людини в Україні”, — зазначає юрист Фонду Владислав Демченко.
Запрошуємо журналістів долучитися до висвітлення цієї важливої теми. Приєднуйтесь та станьте частиною руху за справедливість і рівність!
Чому тема вартує висвітлення?
Реформа системи медико-соціальної експертизи — це не лише зміна підходів, але й можливе зниження соціальних гарантій для найбільш вразливих груп. Проєкт закону №12178, що вже прийнято у першому читанні, може значно обмежити доступ осіб з інвалідністю до критично важливих безкоштовних або на пільгових умовах послуг.
Що буде обговорено на прес-конференції:
- Потенційний вплив законопроєкту на доступ осіб з інвалідністю до послуг.
- Відсутність чітко визначених механізмів фінансування реабілітаційних заходів.
- Можливості консолідації зусиль громадських організацій, державних установ і міжнародних партнерів для захисту прав вразливих категорій населення.
Запрошені спікери:
- Петровський Володимир Борисович, голова ГО “Всеукраїнський парламент
- працездатних інвалідів” і ГО “Київський міський парламент працездатних осіб з інвалідністю”.
- Філіп Степан Юрійович, Українське товариство сліпих, голова юридичного відділу ВГО УТОС.
- Машовець Оксана Анатоліївна, членкиня Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України, Голова Благодійного фонду “Арета”.
- Гончаренко Артем Вадимович, Центр реабілітації ветеранів війни при КІСІ.
- Представники ГО «Союз Чорнобиль України».
- Представники Благодійного фонду “Рокада”.
- Експерти з питань захисту прав осіб з інвалідністю.
- Запрошені представники органів виконавчої влади та міжнародних організацій, включаючи Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН).
Акредитація: для участі у події необхідно пройти акредитацію за телефонами: 093 970 75 70 (Вайбер, Телеграм, Ватсап) та 067 232 96 26 або електронною поштою vuppi@ukr.net.