Благодійний фонд «Рокада» за фінансової підтримки Aгентства ООН у справах біженців в Україні та у співучасті з Данською і Норвезькою радами у справах біженців уперше створила центр підтриманого проживання в Україні у Стрийській громаді на Львівщині. Відкриття відбулося сьогодні, 11 квітня.
Центр запрацював у селі Заплатин Стрийської громади.

Олександра Дум‘як
«Уперше на території громади будуть надавати послуги догляду з забезпеченням проживання осіб похилого віку та осіб із інвалідністю, зокрема соціальну послугу підтриманого проживання. Його мешканці житимуть в комфортних умовах, отримуватимуть необхідну соціальну та психологічну допомогу. Центр розрахований максимум на 9 осіб. 50% місць – для внутрішньо переміщених українців», – уточнила директорка Стрийського міського центру надання соціальних послуг Олександра Дум‘як.
Реконструкція і ремонтні роботи тривали 5 місяців.
У приміщенні облаштували кімнати, кухню, санітарні вузли, коридори, замінили двері та вікна. Здійснили реконструкцію газового опалення. Також фахівці утеплили зовнішні стіни будівлі, відремонтували дах.
«Оскільки відділення розраховане для літніх людей, пріоритетним завданням було облаштувати його комфортним для маломобільних. Зовні встановили пандус, внутрішній простір також розрахований за вимогами інклюзії», – додала Олександра Дум‘як.
Територію закладу теж облаштували: проклали доріжки, тактильну плитку для людей із порушеннями зору, встановили альтанку.

Андрій Сидор
«Цей проєкт – один із найбільших, який реалізував благодійний фонд «Рокада» за фінансової підтримки Управління верховного комісара ООН у справах біженців. Ми вдячні Стрийській міській раді за всебічну долученість. Але цей проєкт не про гроші, він – про турботу, про допомогу і про комфортне життя для літніх людей, для тих, у кого війна відібрала близьких, дім і рідні міста. Це про новий, затишний і безпечний початок, це про інтеграцію людей у громаду», – зазначив координатор інженерного напряму благодійного фонду «Рокада» Андрій Сидор.
76-річна харків‘янка Раїса Богуслава два роки живе у Стрийській громаді. Жінка – поетка. На відкритті центру декламувала власні вірші.

Раїса Богуслава
«Я приїхала з великого гарного міста, – ледь стримуючи сльози розповідає Раїса Богуслава. – Вперше мене вивезли волонтери у Харківську область. Тоді я думала, що війна невдовзі завершиться. Це страшна катастрофа для нас українців… Десь на третій чи на четвертий день, коли наші хлопці відігнали ворога від кордону, я повернулася в Харків. Там прожила ще 10 місяців. Мій будинок у центрі міста. Він на 3 сім‘ї. Коли я повернулася, сусідів уже нікого не було. Жила сама. Я інвалід. Коли обстріли поновили, волонтери мене вивезли на захід України. Коли опинилася в Стрию, буквально за один день вирішилося питання з моїм поселенням. Жила в гуртожитку, дуже гарні умови. Там усі допомагали. Безмежно вдячна всім. Немає навіть таких слів, щоб я могла описати людське добро. Знаєте, мрію видати книгу для стрийчан, яка називається «Блакитний день не покидай мене»».
Жінка має інвалідність і вже подала документи на оформлення проживання у центрі. Наразі вони на розгляді.
«Залишилися висновки медичної комісії. Тож чекаю», – підсумувала вона.
Створення центру підтриманого проживання – це перший такого спрямування проєкт, реалізований «Рокадою» в Україні і третій, за фінансування UNHCR Ukraine – Aгентства ООН у справах біженців в Україні.

Святослав Дитюк
«Для УВКБ ООН цей проєкт пріоритетний із кількох причин. По-перше, нам важливо, що Україна рухається в напрямку деінституціалізації. Друге – з технічної точки зору, об‘єкт вже існував, у нього вкладалися певні кошти, а отже не потрібно було зводити з нуля. Він належить до міського центру надання соціальних послуг і відповідно є фахівці. Керівниця розуміла, які принципи роботи і як усе повинно запрацювати. Тож ми підтримали таку ініціативу. Це допомога людям, тут житимуть внутрішньо переміщені, що для нас також важливо», – зазначив радник із польових питань Управління верховного комісара ООН у справах біженців Святослав Дитюк.
Підтримане проживання осіб старшого віку та осіб із інвалідністю – це сучасна соціальна послуга. Такі центри – місце для проживання, навчання, розвитку та підтримки навичок самостійного проживання, які є альтернативою застарілим будинкам-інтернатам чи геріатричним пансіонатам.
У місцях підтриманого проживання з мешканцями працює соціальний працівник, який допомагає їм навчитися піклуватися про себе в побуті та соціалізуватися.

Максим Козицький
«Це можливість для людей знайти себе в новій громаді. Величезне дякую благодійним організаціям – благодійному фонду «Рокада», Управлінню верховного комісара ООН у справах біженців, Данській раді у справах біженців, Норвезькій раді у справах біженців за ремонти, які тут зроблені, – підсумував голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький.
Стрийська громада знаходиться за трохи більше як 70 кілометрів від Львова. Населення становить понад 70 тисяч людей. Громада з перших днів повномасштабного вторгнення приймає внутрішньо переміщених українців.