Важливість самопізнання та розвитку особистості для запобігання вигорання
Наразі в мережі можна знайти безліч інформації про те, як віднайти шляхи до кращого розуміння себе, навчитися відрізняти свої емоції, опанувати методи, щоб сповільнюватись та прислуховуватись до своїх почуттів.
Навіщо нам це потрібно? Які переваги надасть нам розвиток особистості в цьому напрямку?
В першу чергу розуміння своїх емоцій стане певним маяком в сприйманні світу. Чому я так себе почуваю? Чому я саме так реагую на ситуацію, що сталася? Зазвичай наша реакція на події навколишнього світу лише підсвічує те, що вже є в нашій психіці: конструкції та патерни поведінки, яку ми наслідуємо. Іноді буває так, що насправді ми хотіли б вчинити по-іншому, але з певних причин не можемо усвідомити свої справжні бажання та використовуємо схеми, які ми засвоїли під час виховання.
Вибір завжди лишається за нами: чи досліджувати себе, чи діяти автоматично, не замислюючись глибоко. Але відсутність саморефлексії може призвести до певних наслідків, неочікуваних для самої людини, наприклад: раптове звільнення, розрив стосунків, зміна напрямку діяльності, кардинальна зміна стилю та способу життя. Такі прояви поведінки можуть сигналізувати про те, що протягом довгого часу людина не усвідомлювала свої потреби, жила не реагуючи на свої істинні бажання, орієнтувалась на шаблонні цілі, нав’язані оточенням. Головною проблемою такої неусвідомленої поведінки є неминуче вигорання, оскільки людина вкладає час та сили, але йде не зовсім своїм шляхом. Тому варто час від часу зупинятись та задавати собі питання, які повернуть до усвідомлення власних бажань та цілей:
- Чи подобається мені бути там, де я є (відносини, робота)?
- Що в мене відбувається в різних сферах життя?
- В якому напрямку я рухаюсь?
Якщо ж Ви заплутались і Вам складно самостійно розібратись в питаннях усвідомлення власних почуттів, професійного зростання, побудови відносин, формування цілей та будь-яких інших питаннях, звертайтесь до фахівців БФ «Рокада».
Матеріал підготувала спеціалістка Київського осередку Ірина Новітна, психологиня проєкту “Надання підтримки та послуг вразливим та постраждалим верствам населення у Київському та Чернігівському регіоні”.