З серпня 2023 року команда проєкту за підтримки Гуманітарного фонду для України Благодійного фонду «Рокада» активно працює на території Чернігівської області та надає допомогу особам з інвалідністю. В рамках проєкту визначаються потреби громад та осіб з інвалідністю шляхом проведення фокус-груп, різноманітних тренінгів, інформування населення щодо напрямків проєкту, а саме: надання юридичних послуг, забезпечення допоміжними засобами реабілітації та медичними приладами, гігієнічними наборами, транспортування спецавтомобілем для отримання медичних, соціальних та адміністративних послуг. Ці заходи спрямовані на підтримку осіб з інвалідністю, осіб похилого віку, які мають тривалі порушення функцій організму, дітей з інвалідністю та з особливими освітніми потребами.
Мета та діяльність фокус-груп
Фокус-групи мають кілька основних завдань:
- Визначення загальної вразливості громади (кількість зруйнованих будинків, обстріли громади, мінно-вибухові травми тощо)
- Збір статистики щодо кількості осіб та дітей з інвалідністю, осіб похилого віку та дітей з особливими освітніми потребами, які проживають на території громади.
- Обговорення потреб громад, в тому числі в облаштуванні комунікаційних просторів, а також про наявність приміщення для його створення та облаштування.
- Проведення обговорень з представниками ініціативної групи, до складу якої входять особи з інвалідністю, батьки дітей з інвалідністю та залучення їх до прийняття рішень.
За період реалізації проєкту було проведено 28 фокус-груп в 16 громадах Чернігівської області, а саме: Сосницькій, Киселівській, Комарівській, Гончарівській, Городнянській, Михайло-Коцюбинській, Седнівській, Менській, Бахмацькій, Новобілоуській, Вертіївській, Ріпкинській, Кіптівській, Бобровицькій, Березнянській, Остерській.
Загалом, у фокус-групах взяло участь 244 особи, з них 202 жінки та 42 чоловіка. В тому числі серед учасників було 29 осіб з інвалідністю та батьки 27 дітей з інвалідністю або особливими освітніми потребами.
Досягнення та результати
Станом на кінець травня 2024 року були отримані запити від громад щодо потреби в облаштуванні просторів чи/або їх дооблаштуванні. Після додаткового обговорення, було погоджено та розпочато закупівлю обладнання для 6 просторів, які спрямовані на соціалізацію осіб з інвалідністю та 6 інклюзивно-ресурсних центрів області для більш якісного проведення корекційно-розвиткових занять.
Подальші плани
В цей нелегкий час команда проєкту у Чернігівській області продовжує підтримувати осіб та дітей з інвалідністю, допомагає в отриманні доступу до комунікацій, оздоровчих і реабілітаційних послуг, соціалізації та інтеграції в суспільство. У найближчих планах – проведення ще двох фокус-груп для виявлення потреб осіб з інвалідністю в громадах і надання їм необхідної допомоги.
Створення безбар’єрних просторів в містах та селищах Чернігівської області, які доступні для маломобільних груп населення, є невід’ємною частиною забезпечення комфортних умов існування для всіх верств суспільства.
Ми вдячні всім за співпрацю у досягненні спільної мети!