У жовтні Благодійний фонд «Рокада» завершив реалізацію масштабного проєкту у Чернігівській області за підтримки Гуманітарного фонду для України. Ця ініціатива мала на меті підтримку вразливих категорій населення: осіб та дітей з інвалідністю, осіб похилого віку.
Передумовою для започаткування такого проєкту стало те, що внаслідок бойових дій та мобілізації значна кількість працездатного населення покинула Чернігівську область. У деяких громадах загальна кількість людей з інвалідністю зросла.
За період з серпня 2023 року по жовтень 2024 спільними зусиллями було створено комфортні умови для розвитку, реабілітації, отримання якісних послуг та базових потреб для сотень людей похилого віку та людей з інвалідністю (в тому числі дітей).
Ключові досягнення проєкту
Сприяння інклюзії та освітньому розвитку
З метою якісного надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг проєктом було надано допомогу в дооблаштуванні 9 інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ) області необхідним обладнанням: меблями, інтерактивними дошками, наборами для мозочкової стимуляції, реабілітаційними пристроями та матеріалами для розвитку.
Вдалось створити та дооблаштувати 7 комунікаційних просторів для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку та 2 простори дружніх до дітей.
В рамках проєкту було проведено 10 онлайн тренінгів «Подолання бар’єрів в освіті: інклюзія» щодо особливостей роботи з дітьми з аутистичним спектром розвитку та затримкою розвитку. Тренінги були спрямовані на підвищення рівня обізнаності та компетентності вчителів з питань освітньої інклюзії та використання альтернативної і додаткової комунікації у роботі з такими дітьми. Освітні тренінги успішно пройшли 182 педагоги.
Підтримка мобільності та реабілітації
Важливим напрямком у роботі команди було сприяння мобільності та доступності. За час роботи проєкту 243 особи з інвалідністю та похилого віку отримали послуги транспортування спеціально обладнаним автомобілем для доступу до медичних, соціальних та адміністративних послуг.
592 особи отримали допоміжні засоби реабілітації та медичні прилади, які сприяли покращенню їх соціальної активності та фізичної самостійності. А також було видано 1 117 гігієнічних наборів.
Для задоволення базових потреб і поліпшення відчуття безпеки та добробуту для дівчат, жінок з інвалідністю в Чернігівській області було закуплено і розподілено 508 наборів гідності. Ці набори містили в собі основні засоби особистої гігієни, необхідні у повсякденному житті.
Не менш важливим для людей з інвалідністю є доступ до соціальних послуг. З цією метою було встановлено 8 пандусів на базі селищних рад, старостатів, приміщень ЦНАП та ФАПів, що зробило державні та соціальні установи доступнішими для людей.
“Я рада, що кожен член команди мав змогу реалізувати свій потенціал в добрі справи. Завдяки взаємодії, взаєморозумінню, відповідальності ми досягли поставлених цілей – надали допомогу тим, хто її потребує, а особливо у такий важкий для всіх час. Вдячна за отриманий досвід та спільну роботу”
Юлія Габенко, координаторка проєкту
Юридична допомога
Фахівці Фонду надавали правову допомогу особам з інвалідністю та похилого віку, яка містила в собі:
- проведення консультацій та роз’яснень,
- складання звернень, довідок, заяв та скарг,
- здійснення представництва в державних органах та органах місцевого самоврядування
Загалом було надано 429 консультацій, 28 осіб успішно отримали необхідні цивільні документи.
Попередження гендерно зумовленого насильства та мінної небезпеки
За період реалізації проєкту було проведено тренінги для 716 осіб по гендерно зумовленому насильству. В заходах взяли участь студенти, а також соціальні працівники, які надають допомогу особам, що частково або повністю втратили здатність до самообслуговування.
Завдяки співпраці з партнерами, фахівці проєкту створили унікальні матеріали для підвищення обізнаності про безпеку серед дітей, молоді та дорослих. Особливий акцент зроблено на адаптації інформації для людей з порушеннями розвитку, зору та комунікації.
- Картки з мінної безпеки для дітей.
У співпраці із соціальним видавництвом “ДивоГра” розроблено пластикові картки з мінної безпеки, які використовують символічні зображення для альтернативної комунікації. Вони допомагають дітям із порушеннями розвитку, мовлення та візуального сприйняття краще розуміти небезпеку та уникати вибухонебезпечних предметів. - Посібник “Про безпеку просто для дітей”
Разом із працівниками фонду, інклюзивно-ресурсного центру та педагогами Чернігівського колегіуму створено посібник для дітей. Видання включає QR-код для доступу до електронної версії та ілюстрації, адаптовані для дітей із порушеннями зору, затримкою розвитку та РАС. У ньому доступно пояснені види насильства та методи їх запобігання. - Посібник “Про безпеку просто” для молоді та дорослих
Видання розроблене у співпраці з “ДивоГра” описує небезпечні ситуації та варіанти їх розв’язання. Простий текст, ілюстрації та рекомендації відповідають стандартам легкого читання, що робить посібник доступним для людей із порушеннями зору, інтелектуального розвитку або РАС.
Покращення умов проживання в інтернатних закладах та геріатричних пансіонатах
З метою покращення умов проживання підопічних 6 психоневрологічних інтернатів та 1 геріатричного пансіонату Чернігівській області було надано допомогу у придбанні сучасного промислового обладнання (пральні машини, холодильне та морозильне обладнання, прасувальний каток, овочерізка, картоплечистка тощо). Воно суттєво підвищує якість надання послуг у закладах, зокрема це: створення стратегічного запасу харчових продуктів мінімум на три місяці; забезпечення належного прання, прасування одягу та постільної білизни підопічних; оптимізація процесу приготування та якісної обробки їжі.
Проєкт у Чернігові став важливим кроком у створенні інклюзивного та безпечного середовища для вразливих категорій населення. Спільна робота Благодійного фонду «Рокада» та Гуманітарного фонду для України показала, як комплексний підхід і командна робота можуть забезпечити реальні зміни.