Баланс між роботою та особистим життям
Життя кожної людини складається з багатьох сфер: професійний розвиток, особисте життя, родинні відносини, увага до свого здоров’я, проведення вільного часу, відпочинок. Хоча кожен з нас вирішує, скільки часу та сил приділяти, наприклад, саморозвитку або спілкуванню з друзями, для гармонійного психоемоційного стану людини потрібен збалансований розподіл ресурсів на кожну з цих сфер.
Звичайно, кожна ситуація є індивідуальною, і в деяких випадках людина в певний період свого життя може навчатися або працювати більшу частину доби заради поставленої цілі. Але якщо така форма поведінки є для людини нормою, це буде мати певні наслідки для особистого життя через те, що сім’ї (партнеру) буде бракувати часу на спілкування, на взаємодію, і це призведе до відчуження у відносинах, до виникнення образ та претензій.
Питання в тому, чи є ситуація тимчасовою, коли людина приділяє найбільше часу одній сфері свого життя чи якась сфера представляє для людини найбільшу цінність. Наприклад, головною сферою в житті людини є побудова відносин з партнером, в той час, як професійне зростання взагалі знаходиться поза межами інтересів. Але в такому випадку потрібно розуміти, що фокус лише на відносинах може призвести до того, що людині буде вкрай важко професійно реалізуватися, якщо з якоїсь причини ці відносини прийдуть до завершення.
Водночас якщо для людини основною сферою є реалізація в професії, і така людина схильна до проявів трудоголізму, варто усвідомлювати, що сфера особистого життя в такому випадку не буде задовольняти обох партнерів.
Отже, якщо людині складно призвести різні сфери свого життя до певного балансу, вона може звернутись до фахівця з психічного здоров’я. Під час роботи з фахівцем можна навчитись розподіляти свої ресурси рівномірно або прийти до усвідомлення, що якась зі сфер є найважливішою. Але в такому випадку людина готова буде прийняти негативні наслідки свого вибору.
Якщо людину не влаштовує дисбаланс між роботою та особистим життям, можна поставити собі певні питання, щоб спробувати розібратись в ситуації:
- Яка сфера наразі є для мене найважливішою та чому?
- Чи можу я врівноважити обидві сфери та як я можу це зробити?
- Які зміни призведуть мої дії чи бездіяльність на кожну зі сфер?
- Чи потрібна мені стороння допомога?
Матеріал підготувала спеціалістка Київського осередку Ірина Новітна, психологиня проєкту “Надання підтримки та послуг вразливим та постраждалим верствам населення у Київському та Чернігівському регіоні”.