Skip to main content
Психологічна підтримка

Баланс між роботою та особистим життям: поради психолога

By 5 Березня, 2024No Comments

Баланс між роботою та особистим життям

Життя кожної людини складається з багатьох сфер: професійний розвиток, особисте життя, родинні відносини, увага до свого здоров’я, проведення вільного часу, відпочинок. Хоча кожен з нас вирішує, скільки часу та сил приділяти, наприклад, саморозвитку або спілкуванню з друзями, для гармонійного психоемоційного стану людини потрібен збалансований розподіл ресурсів на кожну з цих сфер.  

Звичайно, кожна ситуація є індивідуальною, і в деяких випадках людина в певний період свого життя може навчатися або працювати більшу частину доби заради поставленої цілі. Але якщо така форма поведінки є для людини нормою, це буде мати певні наслідки для особистого життя через те, що сім’ї (партнеру) буде бракувати часу на спілкування, на взаємодію, і це призведе до відчуження у відносинах, до виникнення образ та претензій.

Питання в тому, чи є ситуація тимчасовою, коли людина приділяє найбільше часу одній сфері свого життя чи якась сфера представляє для людини найбільшу цінність. Наприклад, головною сферою в житті людини є побудова відносин з партнером, в той час, як професійне зростання взагалі знаходиться поза межами інтересів. Але в такому випадку потрібно розуміти, що фокус лише на відносинах може призвести до того, що людині буде вкрай важко професійно реалізуватися, якщо з якоїсь причини ці відносини прийдуть до завершення.

Водночас якщо для людини основною сферою є реалізація в професії, і така людина схильна до проявів трудоголізму, варто усвідомлювати, що сфера особистого життя в такому випадку не буде задовольняти обох партнерів. 

Отже, якщо людині складно призвести різні сфери свого життя до певного балансу, вона може звернутись до фахівця з психічного здоров’я. Під час роботи з фахівцем можна навчитись розподіляти свої ресурси рівномірно або прийти до усвідомлення, що якась зі сфер є найважливішою. Але в такому випадку людина готова буде прийняти негативні наслідки свого вибору. 

Якщо людину не влаштовує дисбаланс між роботою та особистим життям, можна поставити собі певні питання, щоб спробувати розібратись в ситуації:

  1. Яка сфера наразі є для мене найважливішою та чому?
  2. Чи можу я врівноважити обидві сфери та як я можу це зробити?
  3. Які зміни призведуть мої дії чи бездіяльність на кожну зі сфер?
  4. Чи потрібна мені стороння допомога?  

Матеріал підготувала спеціалістка Київського осередку Ірина Новітна, психологиня проєкту “Надання підтримки та послуг вразливим та постраждалим верствам населення у Київському та Чернігівському регіоні”.

#ВчимосяЗдобуваємоНадихаємо

#Rokada #RokadaUA #Рокада