Skip to main content
Психологічна підтримка

Психологічна рубрика #саме зараз: втома та вигоряння

By 19 Жовтня, 2023No Comments
Якщо раптом ви #самезараз відчуваєте втому і вам важко виконувати свої обов’язки, то цей матеріал для вас
Як відрізнити вигорання від втоми?
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я при вигоранні людина відчуває сильну втому, втрачає здатність контролювати процеси та неспроможна досягти конкретних результатів на роботі.
Спочатку цей стан пов’язували лише з категоріями професій «людина-людина» та використовували лише в контексті проблем вчителів, медиків, соціальних працівників, але зараз вважається, що вигорання може статись з людиною будь-якої професії.
Дослідники цього феномену дійшли висновку, що основними чинниками, які сприяють розвитку вигорання, є перенавантаження, відсутність мотивації, погані відносини між колегами, несправедливе вирішення конфліктів між співробітниками, невідповідний рівень заробітної плати за виконану роботу.
Цей стан не з’являється раптово, отже його можна помітити в проявах різних видів виснаження:
-емоційного (знижений фон настрою, дратівливість, плаксивість, втрата впевненості в собі);
-фізичного (тілесний біль, втрата енергії, хронічна втома, зміна ваги та порушення сну);
– інтелектуального (проблеми з пам’яттю, працездатністю);
– змінах поведінки людини (негативне ставлення до роботи, зміни характеру, вживання речовин, медикаментів).
При появі подібних симптомів людині обов’язково потрібно звернутись до лікаря-психіатра, оскільки ця симптоматика може сигналізувати й про прояв інших психічних розладів.
Стан вигорання відрізняється від втоми тим, що при вигоранні навіть довготривалий відпочинок не допомагає людини відновитись.
Для превенції вигорання важливо усвідомлювати та самостійно моніторити свій стан, достатньо відпочивати, підтримувати баланс енергії. Якщо умови праці вас не задовольняють, вам складно виконувати обов’язки та усвідомлювати сенс того, що ви робите, зверніться до фахівців психологічного здоров’я, щоб повернутись до повноцінного професійного життя.
Дякуємо за наданий матеріал Ірині Новітній, психологині проєкту Oxfam Киїквсього осередку нашого фонду.