Skip to main content
Психологічна підтримка

Психологічна рубрика #самезараз: Почуття провини

By 2 Жовтня, 20234 Жовтня, 2023No Comments
Багато хто #самезараз може зіткнутися з почуттям провини. Воно може виникати після того, як ми зробили щось, що вважаємо помилкою, неправильним чи шкідливим для інших.
👉 Але що саме таке почуття провини і як можна його позбутися?
Почуття провини – це емоційний стан, який виникає, коли ми відчуваємо, що зробили щось погане. Воно може виявлятися у вигляді страху, тривоги, сорому чи жалю. Це почуття може бути корисним, якщо воно допомагає нам зрозуміти наші помилки та виправити їх. Однак, коли почуття провини перевищує нормальний рівень, воно може призвести до депресії, тривоги та інших проблем з психічним здоров’ям.
Отже, як позбутися почуття провини?
✅Прийміть свої помилки. Замість того, щоб їх приховувати, визнайте їх та спробуйте виправити.
✅Пробачте собі. Ніхто не є ідеальним. Ви маєте право на помилки.
✅Виправте помилку, якщо можливо. Якщо ви можете виправити помилку, зробіть це. Це допоможе вам зменшити почуття провини.
✅Зверніться до професіонала. Якщо почуття провини не зникає протягом тривалого часу та заважає вашому життю, зверніться до психолога.
✅Подумайте про позитивні речі. Зосередьтеся на тих речах, які ви робите правильно та які приносять Вам задоволення. Це може допомогти зменшити почуття провини та покращити ваш настрій.
✅Не покладайте на себе всю відповідальність. Інколи почуття провини може бути результатом того, що ви покладаєте на себе занадто багато відповідальності за те, що ви не можете контролювати. Навчіться відрізняти те, що ви можете контролювати, та те, що не можете, та не покладайте на себе занадто багато відповідальності за те, що не залежить від вас.
Усі ми робимо помилки, і почуття провини може бути природньою реакцією на це. Але коли почуття провини перевищує нормальний рівень, воно може стати проблемою, впоратись із якою можуть допомогти психологи нашого Фонду.
📞 Телефонуйте: 0 800 331 916 (безкоштовні та анонімні консультації)
Будні: з 08:00 до 23:00 | Субота: з 08:00 до 12:00
© Олександр Гапон, психолог Благодійний фонд «Рокада» Чернігів
🌐 Проєкт реалізовується за підтримки UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні