Пояснює Тетяна Хотетовська, юристка чернівецького осередку нашого Фонду (на фото).
З 1 березня виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців для тих ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:
- для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня цього року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
- людей з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років,
- тяжкохворих дітей;
- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким не виповнилося 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.
Уже з 1 лютого внутрішньо переміщеним українцям можна звертатися за перепризначенням допомоги, щоб отримати її з 1 березня.
Додамо, що з березня цього року право на продовження допомоги матимуть:
- внутрішньо переміщені родини з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій;
- сім’ї з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі — лише онлайн;
- родини, у яких один з членів сім’ї доглядає за людиною з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною;
- малолітні діти, які прибули без супроводу батьків, та вагітні жінки (починаючи з 30 тижня вагітності);
- родини, у складі яких є діти до 14 років. Також, у яких працездатні особи отримали роботу, зареєструвалися як ФОП та власне, почали працювати або отримали допомогу, щоб бути економічно самостійними чи ваучер на навчання тощо;
- сім’ї, у яких непрацююча працездатна особа на момент звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та в сім’ї є діти, які навчаються в школах /вузах.
Водночас, якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який доглядає за дітьми чи людьми з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), – виплату допомоги буде припинено.
Відтепер внутрішньо переміщені українці, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як ВПО через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати, також зможуть знову звернутись за допомогою на проживання.
Крім того, допомога буде призначатись на 6 місяців для родин, які повернулись в Україну після тривалого перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ.
Таким, чином, політика щодо підтримки ВПО спрямована на те, аби:
— забезпечити поступову інтеграцію переміщених українців до приймаючих громад;
— стимулювати непрацюючих переселених людей працездатного віку до
працевлаштування;
— надавати внутрішньо переміщеним особам інструменти соціальної підтримки, які відповідатимуть їхнім життєвим потребам. А саме:
- захист родини від бідності;
- підтримка сімей, які не мають достатньо ресурсів для оренди житла;
- забезпечення догляду за дітьми;
- розвиток послуг з догляду за непрацездатними членами родини.
Нагадуємо, Тетяна Хотетовська безкоштовно консультує ВПО та шукачів прихистку в офісі чернівецького осередку нашого Фонду, а також онлайн на Київщині. Контакти для запису на консультацію: