Skip to main content
Юридична допомога

Уряд прийняв рішення, згідно з яким автоматично продовжив виплати для внутрішньо переміщених осіб до 1 березня

By 1 Лютого, 2024No Comments

Пояснює Тетяна Хотетовська, юристка чернівецького осередку нашого Фонду (на фото).

З 1 березня виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців для тих ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:

 • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня цього року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
 • людей з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років,
 • тяжкохворих дітей;
 • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким не виповнилося 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Уже з 1 лютого внутрішньо переміщеним українцям можна звертатися за перепризначенням допомоги, щоб отримати її з 1 березня.

Додамо, що з березня цього року право на продовження допомоги матимуть:

 • внутрішньо переміщені родини з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій;
 • сім’ї з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі — лише онлайн;
 • родини, у яких один з членів сім’ї доглядає за людиною з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною;
 • малолітні діти, які прибули без супроводу батьків, та вагітні жінки (починаючи з 30 тижня вагітності);
 • родини, у складі яких є діти до 14 років. Також, у яких працездатні особи отримали роботу, зареєструвалися як ФОП та власне, почали працювати або отримали допомогу, щоб бути економічно самостійними чи ваучер на навчання тощо;
 • сім’ї, у яких непрацююча працездатна особа на момент звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та в сім’ї є діти, які навчаються в школах /вузах.

Водночас, якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який доглядає за дітьми чи людьми з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), – виплату допомоги буде припинено.

Відтепер внутрішньо переміщені українці, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як ВПО через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати, також зможуть знову звернутись за допомогою на проживання.

Крім того, допомога буде призначатись на 6 місяців для родин, які повернулись в Україну після тривалого перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ.

Таким, чином, політика щодо підтримки ВПО спрямована на те, аби:

— забезпечити поступову інтеграцію переміщених українців до приймаючих громад;

—  стимулювати непрацюючих переселених людей працездатного віку до

працевлаштування;

надавати внутрішньо переміщеним особам інструменти соціальної підтримки, які відповідатимуть їхнім життєвим потребам. А саме:

 • захист родини від бідності;
 • підтримка сімей, які не мають достатньо ресурсів для оренди житла;
 • забезпечення догляду за дітьми;
 • розвиток послуг з догляду за непрацездатними членами родини.

Нагадуємо, Тетяна Хотетовська безкоштовно консультує ВПО та шукачів прихистку в офісі чернівецького осередку нашого Фонду, а також онлайн на Київщині. Контакти для запису на консультацію:

t.khotetovska@rokada.org.ua
067 338 02 41