Skip to main content
ІнтеграціяМожливостіПідтримка громад

Уряд затвердив положення про Ради з питань ВПО при місцевих органах влади: благодійному фонду «Рокада» вдалося створити такі Ради у 63-ьох громадах в Україні

By 10 Серпня, 202314 Серпня, 2023No Comments

Такі Ради допомагають інтеграції внутрішніх переселенців і роботі органів місцевої влади для забезпечення прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб. За підтримки міжнародного фонду Center for Disaster Philanthropy представникам БФ «Рокада» вдалося створити Ради з питань внутрішньо переміщених осіб у 63-ьох громадах в Україні. 

«Нині ми бачимо тенденцію, що місцеві органи влади консультуються з нами щодо створення Рад внутрішньо переміщених осіб», — розповіла в ефірі Громадського радіо помічниця керівника з питань створення та розвитку Рад ВПО благодійного фонду «Рокада» Ксенія Дичко.

За словами Ксенії, БФ «Рокада» нині працює у семи регіонах Заходу України щодо створення Рад внутрішньо переміщених осіб. Це — Волинська область, Львівська, Івано-Франківська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька. 

«Саме представники Рад внутрішньо переміщених осіб ініціювали проведення серії тренінгів, які проводив безпосередньо наш благодійний фонд. Ми навчали вимушених переселенців, як адаптовуватися до ситуації на новому місці, пояснив в ефірі Громадського радіо координатор благодійного фонду «Рокада» у Чернівецькій області Віктор Лащак. — Тобто, якщо у людини є ідеї щодо розвитку власної справи, ми пояснюємо, як трансформувати ці ідеї в конкретний бізнес-план та знайти фінансування. Чи, допустимо, хтось має певну кваліфікацію, але вона не є затребуваною у регіоні, в якому ВПО проживає, тож ми шукаємо можливості, щоб людина могла перекваліфікуватися і отримати роботу».

За словами Віктора Лащака, представник Рад ВПО здатні лобіювати інтереси вимушених переселенців на рівні органів місцевого самоврядування. 

«Процес зі створення Рад ми розпочали ще в минулому році, — розповідає керівник відділу із розвитку громад благодійного фонду «Рокада» Олександр Малюхов. — Дійсно, подекуди ми стикалися з нерозумінням важливості цього органу, однак сьогодні громади звертаються до нас за підтримкою у створенні таких Рад вже самостійно. Вони відчувають їх необхідність та усвідомлюють потенціал, адже це нові можливості для громади».

До складу Рад входять внутрішні переселенці, представники органів влади та громадських об’єднань, які займаються захистом прав ВПО. Серед основних завдань Рад з питань ВПО – сприяння забезпеченню соціального захисту ВПО, їх працевлаштування, забезпечення житлом, надання психосоціальної, медичної та правової допомоги. 

«Порівняно з минулим роком, цьогоріч внутрішньо переміщені особи набагато менше мігрують Україною. Це свідчить про їх готовність жити в приймаючих громадах, — пояснює Олександр. — 65% внутрішньо переміщених осіб проживають в громадах понад рік. Здебільшого — це люди з Донецької, Харківської, Запорізької, Луганської, Миколаївської та Херсонської областей. Тобто, з тимчасово окупованих територій або тих, які найбільше страждають від обстрілів. Фактично, їм наразі нікуди повертатися. Розуміючи це, вони намагаються будувати життя на новому місці».

Представники БФ «Рокада» розповідають, якщо у перші місяці допомога фондів та міжнародних гуманітарних організацій була спрямована саме на задоволення першочергових потреб ВПО: надання базових речей, одягу, ковдр, продуктових наборів, то нині в пріоритеті саме інтеграція. Вони власне і допомагають вимушеним переселенцям впливати на життя громад, у яких мешкають, відчувати себе їх частиною, спільно реалізовувати корисні проєкти. 

Зараз благодійний фонд «Рокада» підтримує такі ініціативи, що їх запровадили Ради з питань ВПО у своїх громадах:

  • створення просторів, де можна залишити дітей на певний час;
  • встановлення дитячих майданчиків; 
  • створення хабів для навчання; 
  • встановлення теплиць, щоб вимушені переселенці могли забезпечувати себе овочами і почуватися менш залежними від благодійної допомоги;
  • створення муніципальних велопарковок.