Skip to main content
Без категорії

Як підтвердити період роботи на тимчасово окупованій території, що зараховується до стажу?

By 28 Лютого, 2024No Comments

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає, що до страхового стажу зараховуються тільки ті періоди роботи, протягом яких сплачувалися страхові внески.

Що таке страховий стаж?

Це період, протягом якого людина отримує обов’язкове державне пенсійне страхуванню та сплачує щомісячні страхові внески. Детальніше пояснює Вероніка Ольшевська, юристка Волинського осередку благодійного фонду «Рокада».

Період, протягом якого людина, яка: 

підлягала обов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, 

отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати), 

допомогу по частковому безробіттю, 

допомогу по частковому безробіттю на період карантину, 

матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і розмірах.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи за період є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, стаж роботи встановлюють на підставі інших документів:

  • даних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, 
  • виписок або довідок, складених на основі даних, що є в системах підприємств, установ, організацій, 
  • довідок, виписок із наказів, 
  • особових рахунків і відомостей про видачу заробітної плати, 
  • посвідчень, характеристик, письмових трудових договорів і угод з відмітками про їх виконання, 
  • інших документів, які містять відомості про періоди роботи.

Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису.

За відсутності документів про наявний стаж роботи через війну росії на території України, документи підтверджується на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника за спільної з ним роботи і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Згідно з постанови Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії» визначено процедуру підтвердження періодів роботи до 1 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні про періоди роботи на підприємствах, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та Севастополі.

Дія цього Порядку поширюється на людей, які працювали:

  • на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці;
  • на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
  • на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років;
  • у період до 1 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи.

Підтвердити стаж роботи можна у будь-якому територіальному органі Пенсійного фонду України, незалежно від локації його обслуговування.

Звернутись можна самостійно або через законного представника чи представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснює комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, Києві та Севастополі, у складі яких обов’язково є представники органів:

  • соціального захисту населення, 
  • Пенсійного фонду України, 
  • Державної служби України з питань праці. 

До складу Комісії, за згодою, входять: представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об’єднань.

Алгоритм дій

1) Звернутись до обраного територіального органу Пенсійного фонду України та подати заяву про підтвердження стажу роботи та трудову книжку.

У заяві потрібно зазначити дані про не менше двох свідків, які знають заявника за спільною роботою на одному підприємстві, в установі, організації, зокрема, колгоспі і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.

2) територіальний орган Пенсійного фонду України запрошує та опитує цих свідків.

Якщо свідок проживає чи перебуває в іншому населеному пункті, ніж той, в якому є заявник, територіальний орган Пенсійного фонду України звертається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання чи перебування свідка для його опитування.

Запрошення свідку надсилають протягом трьох робочих днів з дня звернення заявника до територіального органу Пенсійного фонду України.

Запрошення свідка, який проживає на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та Севастополі, для його опитування надсилає особа, яка звернулась з цим питанням. Опитування проводить територіальний орган Пенсійного фонду України, який обирає свідок.

Результати оформляюють в Акті опитування свідка.

Свідок, що проживає за межами України, надсилає заяву, в якій зазначає інформацію про спільний період роботи на одному підприємстві із заявником, легалізовану органами Міністерства закордонних справ України або дипломатичним представництвом чи консульською установою України в державі проживання свідка. До заяви свідок додає завірені копії документів про свою роботу за час, щодо якого він підтверджує роботу заявника.

3) Заяву про підтвердження стажу роботи разом з документами протягом п’яти робочих днів передають на розгляд Комісії.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Проєкт реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Підтримати Фонд