Skip to main content
Психологічна підтримка

Психологічна рубрика #самезараз: Жити, попри війну

By 4 Жовтня, 2023No Comments
Жити, попри війну. Ми всі переживаємо важкі часи та потребуємо підтримки #самезараз. Продовжуємо серію публікацій від наших психологів.
Як продовжувати жити нормальним життям в умовах війни❓
Від початку повномасштабної війни українці, майже втратили звичне, буденне життя. Чимало людей втратили своїх рідних, близьких, покинули свої домівки, були змушені переселитися у більш безпечні місця.
Ще рік тому, у перші місяці війни, ми, загалом, трималися. Ми боролися зі стресом, та страхом, мобілізуючи усі свої сили для того, щоб вижити. Але сьогодні, хоча ми й продовжуємо боротися, спостерігається загальна втома і виснаження. Ми занурилися у ситуацію, з якою складно впоратися психіці будь-якої людини, навіть найбільш стресостійкої.
Як жити, попри війну, що нам робити і як допомогти собі у цій ситуації, стає для нас особливо актуальним.
📍Найперше, шукайте те, що найголовніше. Під час війни докорінно змінюється сприйняття світу. Те, що раніше вважалося важливим, втрачає свою привабливість. Нам важливо усвідомлювати і плекати свої цінності, оскільки вони є міцною опорою та фундаментом, на якому ми будуємо своє життя. Це дає відчуття сенсу, збагачує нас і сповнює неймовірної сили перед викликами війни.
📍Поновлюйте внутрішні ресурси. Щоб мати силу протистояти труднощам, нам потрібен ресурс. Знайдіть час для того, що вам подобається, що приємне, що дарує радість. Перелік ресурсів у кожного може бути різним для кожної людини: творчість, волонтерство, книги, фільми, пісні, гумор.
📍Плекайте добрі стосунки. Майте час для спілкування з рідними, друзями, знайомими. Навіть якщо ви перебуваєте на великій відстані одні від одних, не втрачайте зв’язок з дорогими для вас людьми. Розуміння того, що ми не самі, що є ті, хто допоможе, хто дає нам силу вистояти, робить нас щасливими.
Наше життя, як мандрівка в гори. Ми рухаємося по ньому, як би не було важко. Іноді варто зупинитися і відновити ресурси. Часом, потрібно переглянути цінності і віднайти сенс тієї мандрівки. А дорогі нам люди, які поряд, підтримають і допоможуть, коли гора виявиться занадто крутою.
Дякуємо за експертний матеріал психологині Всеукраїнської лінії психологічної підтримки Соломії Петрущак 💚